Zespół teatralno-wokalny parafii Poczernin (1981-1987)

założony i prowadzony przez Joannę i Jana Kulmów

Strumiany 1996

Joanna i Jan Kulmowie, mieszkając w Strumianach prowadzili począwszy od lat 80. XX wieku  zespół złożony z dzieci i młodzieży oraz mieszkańców, pochodzących z okolicznych wsi. Ten kulturowy fenomen to rezultat ich prowadzonej konsekwentnie i wytrwale wieloletniej „pracy u podstaw”. Innym osobliwym wydarzeniem był tygodniowy odpust parafialny w dniu świętego Michała, w którym uczestniczyli, m.in: Andrzej Wajda, Jacek Federowicz, Ernest Bryll, Tadeusz Szyma, delegacje z Łodzi, Słupska, z Gdańska, Lubina i Głogowa, goszczeni przez okolicznych mieszkańców.

Próbę opisanie tej działalności podjęła Elżbieta Stelmaszczyk (obecnie Nowak): Wspólnota w kulturze. Działalność Joanny i Jana Kulmów oraz mieszkańców parafii Poczernin w latach 1981-87, w: Teatr w miejscach nieteatralnych pod redakcją Juliusza Tyszki. Wydawnictwo Fundacji Humaniora, Poznań.

Wspólnota w kulturze – artykuł

W nieocenionych Dykteryjkach przedśmiertnych sam Jan Kulma tak relacjonuje ówczesne wydarzenia:

„Ludzie chcieli, ksiądz chciał, więc wszystko szło. Dbałem, aby chór utrzymywał wiejską potyliczną emisję, Ta potylica dawała chórowi niesamowicie silne brzmienie, co tworzyło zaskakujący efekt muzyczny z połączeniu ze szlachetnym, polifonicznym repertuarem. Spiewaliśmy więc na mszach otwierających w Warszawie Tygodnie Kultury Chrześcijańskiej, koncertowaliśmy w katedrze na Wawelu, na Skałce przyjął nas uroczyście przeor paulinów, a u Franciszkanów zbiegli się wszyscy zakonnicy.” s. 244

W Warchlinie powtórzyliśmy widowisko Gorzkie Żale Dzieci Chrystusowych, z którymi byliśmy wcześniej w Łodzi i Warszawie. (….) A w Sownie była prapremiera Arki Imć Pana Noego, o której Tadeusz Kaczyński napisał w Przeglądzie Powszechnym”. s. 258