SALA JOANNY I JANA KULMÓW (2019 -2022)

Otwarcie Sali JJ
Mirosława Różycka, dyrektorka Biblioteki Głównej US wita zgromadzonych na uroczystości gości  Fot. Filip Kacalski

W dniu dziewięćdziesiątych czwartych urodzin Jana Kulmy – czwartek 13 grudnia 2018 r., w Bibliotece Głównej Uniwersytetu Szczecińskiego uroczystość otwarcia Sali Joanny i Jana Kulmów poprowadziła dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US – opiekun naukowy.

Uroczystość uświetnili swą obecnością: prof. dr hab. Edward Włodarczyk, rektor US, Mirosława Różycka, dyrektor Biblioteki Głównej US, Krzysztof Soska, wiceprezydent miasta Szczecin, Anna Januszewska, kuratorka artystyczna Sali oraz wielu przyjaciół i miłośników twórczości Joanny i Jana Kulmów.
Po śmierci Joanny Kulmowej (2018) Uniwersytet Szczeciński otrzymał drugą transzę darów, m.in. stół, ławę-siedzisko, krzesła, zegar, płaszcz oraz część księgozbioru, które znajdowały się w warszawskim mieszkaniu przy ul. Noakowskiego.

„Sala Joanny i Jana Kulmów, w której znajdują się pamiątki, meble, obrazy i część księgozbioru z domu w Strumianach, przekazane Uniwersytetowi Szczecińskiemu po wyjeździe małżeństwa Kulmów do Warszawy, pełnić będzie rolę salonu literackiego. W planach są spotkania z Michałem Rusinkiem, Wojciechem Kassem, konferencja naukowa o twórczości Joanny Kulmowej, promocje książek i wystawy”.

Otwarcie Sali2

Władze Uniwersytetu Szczecińskiego – JM prof. Edward Włodarczyk i i Miasta Szczecin – Krzysztof Soska, wiceprezydent  oraz goście obecni na otwarciu Sali Joanny i Jana Kulmów w Bibliotece Głównej US

Fot. Filip Kacalski

Dr hab. Urszula Chęcińska, prof. US, inicjatorka przekształcenia Sali Strumiańskiej w Salę Joanny i Jana Kulmów